فرصت های سرمایه گذاری

p dir=”rtl”>الف : بخش صنعت و معدن

۱ – احداث پالایش گاه به منظور تولید انواع روغن های موتور و مواد شیمیایی مورد نیاز کشورهای منطقه و مصارف داخلی و تولید گازوئیل از ضایعات مواد نفتی داخلی و خارجی

با توجه به شرایط ویژه کشور افغانستان که در جهت بر قراری امنیت پایدار و متعاقب آن توسعه گام بر می دارد، سرمایه گذاری در این بخش می تواند بخش عمده ای از نیازهای رو به افزایش مردم افغانستان و دیگر کشورهای منطقه را تامین کند .از طرفی تامین نیازهای داخلی استان و کشور ایران  می تواند در برنامه و دستور کار سرمایه گذاری در این پروژه مد نظر قرار گیرد.قوانین ، مقررات و تسهیلات خاص منطقه ویژه برای اجرای این قبیل پروژه ها می تواند امنیت وصرفه  اقتصادی سرمایه گذاری را تضمین نماید.

۲ احداث نیروگاه تولید برق مورد نیاز کشور افغانستان و مصارف داخلی منطقه ویژه و مصارف داخلی کشور ایران

  نیاز شدید و رو به گسترش کشور افغانستان به برق و عدم امکان تامین آن از تولیدات داخلی آن کشور دلیل قاطع بر اقتصادی بودن سرمایه گذاری در این زمینه می باشد . تامین برق مورد نیاز منطقه ویژه که در زمینی به وسعت ۸۷۰۰ هکتار در دست احداث می باشد  از دیگر دلایل توجیه اقتصادی اجرای این پروژه می باشد.  سیاست های اخیر دولت مبنی بر حمایت از ایجاد نیرو گاه های  تولید برق توسط بخش خصوصی و تضمین خرید برق تولیدی این قبیل نیرو گاه ها دلیل دیگری بر مقرون به صرفه بودن سرمایه گذاری در این بخش می باشد.لازم به ذکر است گاز شهری که مورد نیاز نیروگاه می باشد در منطقه تامین شده است.

۳ ایجاد سرد خانه و صنایع سورت و بسته بندی و خشک کنی  انواع میوه ها

با توجه به اقلیم افغانستان و شرایط آب و هوایی حاکم بر آن کشور و تنوع محصولات  باغی آنها ، ایجاد چنین  صنعتی می تواند  بخش عظیمی از میوه ها ی مختلف افغانستان را در منطقه ویژه ضد عفونی ،  فرآوری  ، خشک و بسته بندی  نموده  و آماده ورود به ایران یا صدور مجدد به کشورهای متقاضی و خریدار این محصولات نماید .

 

۴  ایجاد صنایع بسته بندی انواع محصولات غذایی و داروئی و غیره

بافت اجتماعی افغانستان و نیاز های وافر مردم آن کشور به انواع محصولات غذائی و داروئی انگیزه ای برای مشتاقان سرمایه گذاری در این صنعت است.تقاضای فراوان کشور افغانستان و کشورهای منطقه و بررسی ارقام و اعداد مواد غذایی و داروئی صادر شده طی سالهای گذشته اقتصاد ی بودن طرح را توجیه می نماید.

۵ ایجاد صنایع تولید انواع لوازم بهداشتی و آرایشی

واردات بی حد و حصر انواع لوازم آرایشی و بهداشتی که غالبا غیر اصلی و تقلبی می باشد و مصرف زیاد آن در کشور ایران  عاملی است برای چاره اندیشی و اقدام در جهت راه اندازی صنعتی مدرن و پیشرفته برای تولید چنین محصولاتی که هم نیازهای داخل کشور را تامین نماید و هم به کشورهای متقاضی صادر گردد. آمار بالای مصرف داخلی این قبیل محصولات صرفه اقتصادی آن را تضمین می نماید.مضاف بر آن تامین  تقاضای کشورهای آسیای مرکزی نیز قابل توجه خواهد بود .

۶ صنایع تولید انواع مختلف مصالح ساختمانی از قبیل بتن آماده ، انواع آجر و مصالح سبک

 بازسازی کشور وسیع افغانستان پس از سال ها جنگ و خرابی ابنیه مستلزم تامین انواع مصالح ساختمانی مورد نیاز می باشد . تقاضای فراوان مردم افغانستان سبب شده است که بیشترین کالاهای صادراتی ما به این کشور انواع مصالح ساختمانی باشد.بدون شک ایجاد صنعتی مدرن برای تولید انواع مصالح ساختمانی مورد نیاز کشور افغانستان و سایر کشورهای منطقه و همچنین تامین بخشی از نیازهای داخلی ازصرفه اقتصادی بالایی برخوردار بوده و توجیه اقتصادی آن برکسی پوشیده نیست.

۷ صنایع تولید و مونتاژ ادوات کشاورزی و باغداری

توسعه کشاورزی در افغانستان و اشتغال بخش عظیمی از مردم در این بخش و حرکت صنایع کشاورزی این کشور از سنتی به سمت سیستم های پیشرفته مستلزم بکارگیری ادوات کشاورزی و باغداری مدرن می باشد که تاسیس و راه اندازی چنین کارخانه ای را ایجاب می کند سرمایه گذاری در این صنعت می تواند بخشی از درخواست های افغانستان و سایر کشورهای منطقه و همچنین نیازهای داخلی را تامین نماید.

۸ تولید انواع پروفیل آهنی و آلومینیومی

قابلیت های معدنی منطقه در دو طرف مرز ایران و افغانستان ، تقاضای زیاد انواع پروفیل آهنی و آلومینیومی در داخل و خارج و نزدیکی به معادن سنگ آهن  حاجیگگ وسنگان  و همچنین کارخانه فولاد نیشابور ، اهمیت

سرمایه گذاری در این بخش را سبب می شود.بدون شک مروری بر آمار صادرات این قبیل محصولات ما را بر اهمیت صرفه اقتصادی آن واقف خواهد کرد.

 - ۹ایجاد صنعت نوردهای فلزی

نیاز کشور افغانستان و سایر کشورهای منطقه به انواع محصولات آهنی از جمله ورق های فلزی و همچنین وجود معادن غنی سنگ آهن در معدن سنگ آهن سنگان خواف و معدن سنگ آهن در آنطرف مرز سرمایه گذاری در صنعت تولید نوردهای فلزی را توجیه می نماید.فراهم بودن زیربناهای لازم و نیروی کار فراوان در منطقه از دیگر موارد ی است که می تواند سبب تشویق سرمایه گذاران در این بخش گردد.

۱۰ ایجاد صنعت تولید انواع  مصنوعات طلاو جواهر آلات زینتی

تمایل مردم شرق خصوصاً بانوان به برخورداری از انواع جواهر آلات زینتی و فرهنگ حاکم بر جامعه ایران و افغانستان در استفاده از طلا و سایر فلز های قیمتی و نیل مردم به حفظ اندوخته های خود در قالب جواهر آلات عاملی است برای توجه ویژه به این صنعت و سوق دادن آن از سبک سنتی رایج به سبک مدرن که این خود می تواند زمینه مناسب و ارزشمندی برای علاقمندان  به سرمایه گذاری در این صنعت باشد . یقیناً ورود به این صنعت می تواند زمینه ساز تحولی بزرگ در اقتصاد استان و کشور باشد و نیازهای جامعه ایران و منطقه را تامین نماید.

۱۱ تولید لوازم پزشکی و دندان پزشکی

امکانات محدود کشور افغانستان در زمینه ارائه خدمات پزشکی به مردم و از طرفی افزایش نیاز جامعه به این خدمات بستر مناسبی برای برنامه ریزی و فعالیت در این بخش می باشد.اقدام در جهت تولید انواع تجهیزات مورد نیاز پزشکی و دندانپزشکی می تواند نیازهای رو به گسترش افغانستان و سایر کشورهای منطقه را تامین نموده و زمینه ساز رشد و توسعه این صنعت در داخل کشور مان باشد. متخصصین این صنعت با انجام اندک مطالعات در خواهند یافت که سرمایه گذاری در این بخش مفید و سود آور خواهد بود .مقررات منطقه ویژه اقتصادی می تواند در جهت کمک به رونق این تکنولوژی بسیار مفید باشد.

۱۲ بهره برداری از قابلیت های معدنی منطقه و توسعه صنایع  وابسته  

وجود معادن مختلف در استان و منطقه تایباد و تربت جام و همچنین معادن و ذخایر موجود در استان های همجوار در کشور افغانستان می تواند عاملی مناسب برای توجه فعالان به این مهم و سرمایه گذرای در این بخش باشد.

شرایط منطقه ، وجود نیروی کار ارزان ، امکانات زیر بنایی و حمل ونقل از دیگر عواملی است که سرمایه گذاری در این بخش را تضمین می کند.

۱۳ ایجاد صنایع چوبی

توسعه کشورها و حرکت به سمت جامعه مدرن سطح زندگی مردم را ارتقا  داده و نگاه آنها را به زندگی بهتر و لوکس تر سوق داده است .فراورده های چوبی که با توجه به ماهیت آن ازتنوع بسیار بالایی برخوردار است جای خود را در زندگی مردم بازنموده واز ارزش و منزلت  خاصی  برخوردار شده است.  رویکرد مردم به سمت استفاده از محصولات چوبی در بخش های مختلف زندگی سبب شده است تا تقاضا ها افزایش یابد.

در این راستا سرمایه گذاری در صنعت چوب می تواند بخش عمده ای از نیازهای داخلی و خارجی را تامین کرده و ضمن درآمد زائی خوب اشتغال فراوانی را سبب شود .موقعیت جغرافیایی کشورهای منطقه به گونه ای است که امکان تهیه مواد اولیه مورد نیاز فراهم بوده و از این بابت مشکلی نیست.

۱۴- ایجاد صنایع مونتاژ لوازم خانگی

قوانین و مقررات حاکم بر مناطق ویژه اقتصادی شرایط توسعه صنعت مونتاژ را فراهم می کند. با توجه به تسهیلات در نظر گرفته شده برای دست اندرکاران صنعت مونتاژ ، این گروه می توانند با خیال راحت سرمایه گذاری نموده و با مونتاژ انواع و اقسام کالا ها نیازهای داخلی و خارجی  و کشورهای آسیای مرکزی را تامین کنند . لازم به توضیح است فعالیت در این بخش نامحدود بوده و زمینه هر گونه فعالیت فراهم است.

۱۵ تامین مواد اولیه معدنی مورد نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی

با توجه باینکه در مناطق ویژه اقتصادی زمینه فعالیت برای تمام واحد های تولیدی و صنعتی فراهم است و بدون شک طبق برنامه تدوین شده و طرح جامع تهیه شده در آینده نه چندان دور شاهد رونق منحصر به فرد منطقه خواهیم بود.لذا سرمایه گذاری در بخش تهیه و تامین مواد اولیه معدنی  مورد نیاز واحد های فعال در منطقه و کشورهای همجوار کاملا ً اقتصادی و مقرون به صرف خواهد بود.

۱۶- تاسیس کارخانه های خودرو سازی و مونتاژ انواع خودرو سبک و سنگین

نیاز کشور ایران و کشور افغانستان و سایر  کشورهای منطقه عاملی است مهم برای سرمایه گذاری در صنعت خودروسازی . شرایط منطقه ،امکانات زیر بنائی پیش بینی شده در منطقه ویژه و مقررات حاکم براین مناطق بستر مناسبی را فراهم می کند تا علاقمندان و متخصصین این صنعت برای سرمایه گذاری اقدام کنند .بدون شک

بازارهای داخلی و خارجی می توانند مشتریان بسیار خوب برای تولیدات این قبیل کار خانه ها باشند مضاف بر آن که ۹۰٪ قطعات مورد نیاز خودرو سازان در خراسان قابل تولید است.

۱۷- تاسیس تعمیر گاه  و کارگاه باز سازی انواع خودرو

تشکیل یک واحد عظیم متشکل از تعمیرگاه های مختلف جهت ارائه خدمات فنی به انواع خودروهای سبک و سنگین از ضروریات منطقه می باشد .با توجه به نبود امکانات فنی و مکانیکی مناسب در کشور افغانستان یقیناً سرمایه گذاری در این بخش بسیار سود آور و اشتغال زا خواهد بود.

۱۸- تاسیس کشتارگاه صنعتی دام های بزرگ و کوچک

شرایط مناسب کشور افغانستان در توسعه و پرورش انواع دام و از طرفی نیاز کشور مان به واردات گوشت  قرمز زمینه مناسبی است برای ورود به این صنعت . ایجاد چنین امکاناتی می تواند علاوه بر تامین نیازهای داخل کشور ، نیازهای مردم کشورهای منطقه را تامین نماید.

یکی از مهمترین مشکلات ورود دامهای افغانی کنترل های بهداشتی آن می باشد که می توان در منطقه ویژه همه ان شرایط را فراهم نمود.

 -۱۶تاسیس صنایع تولید داروهای گیاهی

با توجه به اهمیتی که داروهای تولید شده با منشاء گیاهی در جهان پیدا نموده است  می توان با استفاده از انواع گیاهان اصیل دارویی که در شرق خراسان و افغانستان می روید و بکارگیری ماشین آلات مدرن صنعتی  ، داروهای مورد نیاز جامعه پزشکی را تهیه نمود . اخیراً مسئولین محلی افغانستان برای تامین مواد اولیه  و برخی صنعت گران برای تامین صنایع مدرن مربوط اعلام آمادگی کرده اند.

 

 ۲۰ تاسیس کار خانه جات  ساخت  داروهای آرام بخش با استفاده از مواد اولیه سالم و ارزان افغانستان

متناسب با شرایط آب و هوایی افغانستان  کشت خشخاش در این کشور از گذشته ها ی دور رایج بوده و عموماً مردم محلی از در آمد فروش محصول این نوع کشت ارتزاق کرده و هنوز هم بعنوان مهمترین کالای صادراتی افغانستان جایگاه خود را حفظ کرده است .اما عصاره  استحصالی این گیاه داروئی  مورد سوء استفاده قاچاق

چیان قرار گرفته و با فرآوری های مختلف شیمیایی تبدیل به انواع مواد مخدر شده و بلای جان جامعه بشری گردیده است .

امروزه بخش عظیمی از امکانات کشورها و دولت ها در سراسر جهان صرف مبارزه با این پدیده شوم می شود .سرمایه گذاری در بخش فرآوری اصولی این ماده گیاهی به منظور تامین انواع و اقسام داروهای مورد نیاز کشورهای مختلف جهان ضمن خدمت به علوم پزشکی و جامعه انسانی ، می تواند  منافع معنوی و مادی خوبی برای صاحبان سرمایه داشته باشد.

ب بخش ترانزیت و حمل ونقل

۱- احداث انبارهای عمومی و اختصاصی برای نگهداری کالاها جهت صادرات و واردات ، صادرات مجدد و ترانزیت کالا

حجم وسیع مبادلات بازرگانی بین دو کشور ایران و افغانستان ، اهمیت معبر ترانزیت دوغارون که سالانه ده ها هزار انواع کامیون حامل بار از آن عبور می کند و کارخانه ها و واحدهای تولیدی که به زودی در منطقه ویژه اقتصادی فعالیت خود را آغاز خواهند کرد ، همه دلایلی قاطع برای ضرورت احداث انبارهای وسیع نگهداری انواع و اقسام کالاهای مصرفی و سرمایه ای و مواد اولیه است .

با عنایت به موارد فوق و سابقه کهن مرز تجاری دوغارون سرمایه گذاری در این بخش لازم و بسیار سود آور خواهد بود.

۲ احداث انواع سرد خانه های بزرگ و کوچک جهت نگهداری کالاهای فاسد شدنی

بخش عظیمی از مبادلات مرزی معبر دوغارون مواد غذایی ، پروتئینی ، میوه ، تره بار ، دارو و سایر کالاهای فاسد شدنی است که لزوماً بایددر سرد خانه های بزرگ و مجهز نگهداری شوند . با توجه به فراهم بودن امکانات و زیر بناها ، احداث چندین واحد سردخانه مدرن از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار بوده و سود دهی سرمایه گذاری در این بخش را تضمین می نماید.

۳ توسعه همه جانبه شبکه های ارتباطی  جاده ای و ریلی

سرمایه گذاری در آماده سازی زمین ۸۷۰۰ هکتاری منطقه ویژه اقتصادی دوغارون که شامل بخش های مختلف از جمله خیابان ها ، معابر ، پل ها ، تقاطع ها ، دیوار کشی و غیره می باشد، بسیار سود آور می باشد که سرمایه گذاران زیادی را به طرف خود جلب خواهد کرد.

۴ تامین زیر ساخت های خدماتی مرتبط با ترانزیت کالا و مسافر

قدمت فعالیت مرز دوغارون ، موقعیت ویژه و منحصر بفرد آن ، مبادلات بازرگانی بسیار گسترده ، عبور بیشمار کامیون های حامل بارهای ترانزیتی ، رفت و آمد توریست  ومسافرین و دیگر مزیت ها ضرورت تامین زیر ساخت های خدماتی را بیان می کند . بدون شک سرمایه گذاری در این بخش که شامل سالن های مسافری ، هتل ، رستوران ، پارکینگ ، سرویس های بهداشتی و غیره  می باشد بسیار سود آور خواهد بود.

۵ ایجاد مخازن عظیم ذخیره انواع مواد سوختی جهت صدور به افغانستان و سایر کشورها

بخش عظیمی از نیازهای سوختی مردم افغانستان از ایران و از طریق مرز دوغارون تامین می گردد .

با توجه به نیاز روز افزون جامعه افغانستان به انواع فراورده های سوختی و نقش استراتژیک این محصولات در رشد و توسعه افغانستان ، تجار فراوانی به سمت این تجارت روی آورده و منافع فراوانی نصیبشان شده است .ایجاد مخازن بزرگ و مدرن در این منطقه سبب می شود تا فعالان  این بخش مواد سوختی خود را در مخازن منطقه انبار نموده و سپس در زمان مناسب  اقدام به صدور آنها نمایند. با توجه باینکه احداث خط لوله انتقال مواد سوختی از منطقه ویژه به گمرک اسلام قلعه در دستور کار است سرمایه گذرای در بخش مخازن بسیار مفید و سود آور خواهد بود.

ج- بخش تجارت و بازرگانی

۱ سرمایه گذاری در بخش ارائه خدمات برتر بانکی ، بیمه ای و گمرکی و مخابراتی 

موقعیت استراتژیک ، وسعت زیاد منطقه ویژه اقتصادی دوغارون و چشم انداز آینده آن حکایت از رونق اقتصادی چشمگیر دارد که با راه اندازی واحدهای مختلف تولیدی ، صنعتی و تجاری محقق خواهد شد . با توجه به فضای کسب و کاری که فراهم خواهد شد  به خدمات بانکی ، بیمه ای ، گمرکی و مخابراتی نیاز فراوان خواهد بود . سرمایه گذاری در این بخش ها می تواند ضمن ایجاد اشتغال سود آور ی خوب و قابل قبولی را به همراه داشته باشد.

۲ سرمایه گذاری در تاسیس بازارهاو مراکز خدمات تجاری

همجواری و مشترکات ملی ، مذهبی و فرهنگی د و ملت ایران و افغانستان سبب شده است که در طول تاریخ روابط تجاری دو کشور بر قرار باشد و دو کشور تامین کننده نیازهای یکدیگر باشند . فراز و نشیب های سیاسی و تغییر حاکمیت ها هم چندان تاثیری بر این روابط دیرین نداشته است . منطقه ویژه اقتصادی دوغارون

هم در همین راستا و در تداوم و تقویت روابط کهن تجاری ایجاد شده است . بدون شک ایجاد بازارها  و مراکز خدمات تجاری  اختصاصی مانند بازار عرضه جواهر آلات و سنگ های قیمتی و عمومی مانند عرضه مواد غذایی به اتباع خارجی  از اهداف تاسیس منطقه ویژه می باشد و در دستور کار بوده و در طرح جامع مورد نظر مشاورین قرار گرفته است .

کارشناسان عرصه اقتصادی و تجارت واقفند که سرمایه گذاری در این بخش مفید و سود آور خواهد بود .

۳ ایجاد مرکز تجارت  الکترونیکی

پیشرفت سریع تکنولوژی و ضرورت هماهنگ بودن با دنیای بیرون ایجاب می کند که در راه اندازی منطقه و تاسیس واحد های مختلف تجاری ، صنعتی و تولیدی از جدیدترین روش ها در روابط با بازارهای جهانی استفاده شود . ایجاد مرکز تجارت الکترونیکی یک ضرورت انکار نا پذیر می باشد  وتاسیس منطقه ویژه اقتصادی دوغارون بدون داشتن چنین مرکزی کامل نخواهد بود. با عنایت به این مساله سرمایه گذاری در این راستا می تواند رونق خوبی داشته و سود آوری خود را تضمین نماید .

۴- تاسیس مرکز واردات و صادرات انواع خودرو های نو  و کار کرده و عرضه آنها به مشتریان

 با توجه به نیاز دو کشور ایران و افغانستان و همچنین کشورهای منطقه به انواع خودروهای سواری و باری و خوردو های ویژه و تشریفاتی  ، تاسیس چنین مرکزی می تواند به یکی از بزرگترین مراکز صادرات و واردات و خرید و فروش خودرو تبدیل شو.د .دست اندرکاران این نوع تجارت یقین دارند که موفقیت سرمایه گذاری در این بخش قطعی است و تردیدی در سود آوری آن نخواهد بود.

۵- تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی و صنعتی

وسعت منطقه ویژه ، موقعیت منحصر به فرد آن و شرایط منطقه سبب شده است تا در طرح جامع  آن پیش بینی های لازم برای فعالیت اغلب مشاغل فراهم گردد .کارخانه ها ، واحد های تولیدی و سایر حرفه هایی که در آنجا فعالیت خواهند کرد نیاز به انواع مواد اولیه با منشاء خارجی و داخلی دارند.سرمایه گذاری در بخش تهیه و تامین مواد اولیه این قبیل واحدها از صرفه اقتصادی بالایی برخوردار خواهد بود و سود آوری خوبی را به دنبال خواهد داشت.

د بخش فناوری جدید و آموزش عالی    

۱- تاسیس دانشگاه های داخلی و بین المللی

 مشترکات فرهنگی ایران با افغانستان و بعضی از کشورهای منطقه سبب علاقمندی و تمایل جوانان این کشور ها به ادامه تحصیل در ایران شده است . با توجه به کمبود امکانات آموزش عالی در کشورهای مورد نظر و خیل عظیم متقاضیان تحصیلات تکمیلی در ایران و ضرورت تعلیم و تربیت نیروهای متخصص و توانمند در تمام زمینه ها برای رفع نیازهای جوامع  ، تاسیس دانشگاه های بین المللی در منطقه ویژه یک ضرورت انکار ناپذیر می باشد . سرمایه گذاری در جهت تاسیس چنین دانشگاهی که دانشجویان زیادی را از داخل و خارج جذب خواهد کرد کاملاً منطقی و دارای توجیه اقتصادی می باشد و علاوه بر منافع معنوی سود آوری قابل ملاحظه ای برای صاحبان سرمایه خواهد داشت.

۲ ورود فناوری ها و تکنولوژی ها ی مدرن صنعتی و غیر صنعتی

 چشم انداز منطقه ویژه و آینده درخشان آن با شروع بکار واحد های   تولیدی ، صنعتی و خدماتی سبب می شود تا با سرمایه گذاری در بخش ورود فناوری و تکنولوژی های مدرن و پیشرفته پاسخگوی نیاز این واحد ها باشیم .وسعت منطقه و انبوه واحد های فعال  در آن که نیازمند استفاده از این فناوری ها می باشد سود آوری سرمایه گذاری را توجیه می کند .

ها-  بخش گردشگری

 ۱- تامین زیر ساخت ها و فضا های مورد نیاز درمانی تخصصی و فوق تخصصی(گردشگری درمانی)

کمبود امکانات پزشکی و بیمارستانی در کشور افغانستان و سایر کشورهای منطقه و عدم دسترسی راحت و آسان به امکانات درمانی کشورهایی  مانند هندوستان سبب می شود تا بیماران متوجه امکانات درمانی منطقه ویژه شوند و با در نظر گرفتن مسافت و هزینه ها جهت انجام معالجات به این سمت متمایل  شونده راه اندازی مراکز درمانی مجهز و مدرن با بهره گیری از پزشکان متخصص ، توانمند ، حاذق و ماهر ایرانی می تواند نیازهای فراوان خارجی و داخلی را در بخش درمان تامین نماید . سرمایه گذاری در این بخش با استفاده از تکنولوژی روز دنیا سبب ایجاد یک قطب پزشکی در منطقه خواهد شد که سود آوری آن قطعی و تضمین شده خواهد بود.

۲ احداث هتل

احداث هتل بزرگ و مجهز جهت اسکان مسافرین ، توریست ها و ارائه خدمات به خیل سرمایه گذاران و میهمانان آنها و همچنین ارائه خدمت به شاغلین فعال درمنطقه ویژه و رانندگان یک ضرورت است که سرمایه گذاری در این صنعت را قابل توجیه می کند.

 ۳- ایجاد مجتمع های خدماتی ، رفاهی جهت استفاده عموم

 رفت و آمد زیاد مردم اعم از خارجی و داخلی به داخل منطقه ویژه و نیاز آنها به دریافت بعضی از خدمات باعث می شود تا با سرمایه گذاری در ایجاد مجتمع های خدماتی و رفاهی به نیازهای فراوان و رو به گسترش آنها در زمینه های مختلف پاسخ داده شود.

انبوه جمعیت متردد  در داخل منطقه سود آوری این نوع سرمایه گذاری را تضمین می کند.

 

و  بخش  مسکن

 در طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی  سکونت  دائمی و موقتی جمعیتی بالغ بر ۴۵ هزار نفر  پیش بینی  شده است .

سرمایه گذاری در تامین مسکن مورد نیاز این جمعیت کاری منطقی و درست است که سود آوری آن بر کسی پوشیده نیست.